Tazminat türleri nelerdir?

Trafik kazasının niteliğine göre, alacağınız tazminatın ismi farklı olacaktır. Aşağıda belli başlı tazminat türleri hakkında bilgi verilmektedir.

a)Destekten Yoksun Kalma Tazminatı: yukarıda “ölüm tazminatı” olarak anlatılan tazminatın diğer adı da destekten yoksun kalma tazminatıdır.

b)Geçici İş göremezlik tazminatı: Yaralanmalı trafik kazası sonrasında açığa çıkan tazminat türüdür. Kısa özetlemek gerekirse, trafik kazasının ardından belirli bir süre çalışamamakta, iyileşmek için gerekli tedavileri geçirdiğiniz süre “geçici iş göremezlik” veya “istirahat” olarak adlandırılır. Trafik kazası nedeniyle çalışamadığınız bugünlerin maaşını sigorta şirketinden geçici iş göremezlik tazminatı adı altında talep edebilirsiniz.

c)Bakıcı giderleri tazminatı: Yine yaralanmalı trafik kazasının hemen ardından belirli bir süre eşinizin/kızınızın/annenizin veya herhangi birinin yardımı ile hayatınıza devam etmektesiniz. Bu kişiler, siz kendi ihtiyaçlarınızı karşılayana kadar “bakıcı” görevini üstlenmektedir. Ailenizin sizin bakımınızı üstlendiği bu günlerin karşılığını sigorta şirketinden tahsil edebilirsiniz.

d)Kalıcı iş göremezlik tazminatı: Yaralanmalı trafik kazasının ardından uzun bir süre geçmesine rağmen kazada yaralanmanız nedeniyle eskisi gibi hareket edemediğinizi, hareket ettiğinizde ise acı veya ağrı duyduğunuzu hissedebilirsiniz. Hissettiğiniz bu durum kalıcı iş göremezlik/maluliyet/sakatlığınızın bulunduğunun göstergesidir. Bu durumda, hayatınız boyunca yaşayacağınız bu zorluğun maddi karşılığı sigorta şirketinden tahsil edilebilir.

e)Tedavi giderleri: Yaralanmalı trafik kazasının ardından doktorda muayene olmak için araç veya taksi kullanmak, ameliyat masrafları ödemek, refakatçılarınızın yeme içme giderlerine katlanmak, ilaç masrafları ödemek gibi pek çok masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz. Tedaviniz ile bağlantılı olarak yaptığınız tüm bu giderlerin tahsilini sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.

f)Değer kaybı tazminatı: bir trafik kazası yapmanızın ardından kullanmakta olduğunuz aracınız hasar görmüş ve siz tamir ettirmiş olabilirsiniz. Faturalandırdığınız bu giderleri sigorta şirketinden talep edebileceğiniz gibi aracınızın hasar kaydı olması nedeniyle satarken düşen değerini de sigorta şirketinden talep edebilirsiniz. Düşen değeri sigorta şirketinden talep edebilmek için aracınızı satmanız veya satma düşünceniz olması önemli değildir. Yalnızca, aracınızın kaza nedeniyle piyasa değerinin altında kalması yeterlidir.

g)Manevi tazminat: Manevi tazminat maddi tazminattan çok farklı şartlara bağlıdır. Öncelikle, eğer kusurlu sürücünün trafik poliçesinde manevi tazminattan söz etmemiş ise, sigorta şirketleri manevi tazminat ödemesi yapmamaktadır. Bu durumda, manevi tazminatı sürücüden talep etmeniz gerekmektedir. Manevi tazminatın asıl nedeni manevi veya ruhsal açıdan zarara uğramanızdır. Bu zararı ispatlamak için herhangi bir rapor almanız da gerekmemektedir. Eğer trafik kazasında ölüm veya ağır yaralanma mevcut ise, ölen veya ağır yaralanan kişinin akrabası olmamasına rağmen yakınları da manevi tazminat talep edebileceklerdir. Burada, manevi tazminat talep eden kişinin ölenin akrabası olması dahi gerekmez. Önemli olan manevi açıdan zarara uğraması yani üzülmesidir.

Yukarıda bahsedilmemekle birlikte uygulamada az da olsa karşılaşılan cenaze giderleri vs. gibi giderlerinizi sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.