Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Şayet kendimiz veya bir yakınımız trafik kazası mağduru ise öncelikle yaralanmalı ve ölümlü kazalarda, adli-tıbbi evrakların tam ve eksiksiz toparlanması gerekmektedir. Bu evraklar kendiniz veya vekil tayin ettiğiniz bir Avukat tarafından temin edilebilir.

 

            Hakkımızı aramak için ihtiyacımız olan belli başlı evrakları sıralamak gerekirse;

 • Tedavi evrakları ( Kaldırılan Hastane ve Tedavi Görülen Hastanelerden Alınabilir. )

 

 • Adli Muayene Raporu ( İlk Müdahalenin Yapıldığı Hastaneden Alınabilir. )

 

 • Trafik Kazası Tespit Tutanağı ( kazanın meydana geldiği bölgenin bağlı bulunduğu adliyeden temin edilebilir )

 

 • İfade verildiyse kazaya ilişkin ifade tutanakları

 

 • Herhangi bir şikayet söz konusu değilse Cumhuriyet Savcılığı’nın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı, şayet şikayet söz konusu ise dosyanın bir fotokopisi.

 

 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi.

 

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e- devlet üzerinden temin edilebilir. )

 

( Trafik kazası ölümlü bir kaza ise yukarıdaki evraklar temin edildikten sonra bir uzmandan yardım almak ve hak arama yolculuğuna onunla devam etmek gerekir. Zira bu aşamadan sonra atılacak adımlar hukuken geri dönüşü zor ve uzmanlık isteyen adımlardır. )

 

Kaza yaralanmalı bir kaza ise yukarıda sayılı evraklar temin edildikten sonra yapılması gereken, mevcut kazadan ötürü meydana gelen fiziksel mağduriyetin belirlenmesidir. Bu aşamada eğitim ve araştırma hastanelerinin adli tıp anabilim dallarından kalıcı mağduriyete ilişkin bir rapor alınması gerekmektedir. Bu rapor da temin edildikten sonra artık son aşama tazminat hakkımızın ne kadar olduğunun hesaplanması ve ilgili sigorta kuruluşuna başvuru aşamasıdır. Tekrar belirtmekte fayda görüyoruz bu saydığımız adımların tamamlanmasında bir uzman desteği çok önemlidir. Alınan raporun düşük olması, hesaplamaların yanlış yapılması vb. hususlardan ötürü birçok kişi tazminat hakkına tam olarak kavuşamamaktadır.

Tüm evraklarımızı tamamlayıp tazminat hakkımızı da hesapladıktan sonra artık tarafımızca veya tayin ettiğimiz uzman kişilerce idari ve adli sürecin başlaması gerekmektedir. Bu süreç kısaca aşağıdaki gibi adımlarla ilerler;

 • Sigorta şirketine tazminat talebini ve hakkın miktarını da içeren başvuru
 • Başvuru dönüşü ödeme/ödememe/eksik ödeme
 • Ödeme tam yapıldıysa dosya bu aşamada kapatılır ( fakat genelde hesaplanan bedellerin tamamı sigorta kuruluşlarınca ödenmemektedir. Şayet tazminatınızı almış olsanız da bir uzman tarafından tazminat hakkınızın tekrar hesaplanmasını ve varsa bakiye alacaklarınızın tahsili için Avukat yardımı almanızı tavsiye ederiz.)
 • Bakiye tazminat veya tam tazminat için Tahkim/Dava yoluna başvurulması
 • İtirazlar

Belirtmek isteriz ki yukarıda kısaca saydığımız süreçler. Hukuki uzmanlık isteyen süreçlerdir. Ücretsiz danışma hattımız bu hususta size telefonda danışmanlık hizmeti vermektedir. Daha ayrıntılı ve kazanın özeline ilişkin net bilgi almak için ücretsiz whatsapp danışma hattımızdan veya sesli görüşme hattımızdan yardım alabilirsiniz.

 

Kazasız Günler Dileriz …